Energo-Skaner | misja: optymalizacja

Wpływ wilgotności, a odczuwanie temperatur

Wpływ wilgotności, a odczuwanie temperatur

Kilka słów o tym, jak można ograniczyć koszt ogrzewania nie rezygnując z komfortu cieplnego.

Gdy za oknami na dobre zawitał chłód i uruchomione jest ogrzewanie może warto pomyśleć co zrobić, żeby ograniczyć jego koszt w tym sezonie grzewczym? 
Oczywiste jest, że rachunki za ciepło wynikają z temperatury panującej w pomieszczeniach naszego domu lub mieszkania: im cieplej tym wyższe rachunki. Wielu z Was mówi, że lubi ciepło w domu i nie wyobraża sobie obniżenia temperatury, szczególnie gdy są w nim małe dzieci. Dlatego mamy dla Was propozycję: co zrobić, żeby obniżyć koszt ogrzewania i nie pogorszyć swojego komfortu cieplnego? 
Internet pełen jest witryn z poradami jak legalnie, bez nakładów finansowych i sprytnie obniżyć koszt za ciepło. Wiele z tych porad przynosi mniej lub bardziej wymierne korzyści, ale mało jest informacji i treści skupiającej się na relacji temperatury i wilgotności oraz płynących z tego korzyściach finansowych.
Dlatego zdecydowaliśmy się nasz cykliczny  poradnik rozpocząć od tego zagadnienia. Na początek ilustracja , która przybliża zagadnienie komfortu cieplnego w funkcji temperatury i wilgotności.

Grafika pochodzi ze strony http://www.berardi-store.eu

Wnioski więc są następujące:
- oprócz samej temperatury na nasz komfort cieplny wpływa także wilgotność pomieszczenia, w którym przebywamy
- czujemy dyskomfort, gdy wilgotność jest zbyt niska lub zbyt wysoka
- najlepiej się czujemy, gdy wilgotność jest w przedziale 40-70%  co jest także zależne od temperatury

Ale jak dzięki tej wiedzy mogę zaoszczędzić? Prosty  przykład: możliwe jest obniżenie temperatury pomieszczenia z 24st. C do temperatury 21-22 st. C przy jednoczesnym kontrolowanym zwiększeniu wilgotności powietrza z 30-40%  do ok. 60%. Jest to przykład działań przynoszących oszczędności bez utraty komfortu cieplnego! Obniżenie temperatury pomieszczenia o 1 st. C przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie w zakresie od 4-6% .
Zachęcamy zatem do jednoczesnego kontrolowania temperatury i wilgotności, co może mieć jeszcze jeden korzystny wpływ na wydatki - lekarstwa.  Kontrolując temperaturę obniżamy koszty ogrzewania, a kontrolując wilgotność dodatkowo dbamy o higieniczne środowisko w naszym domu, ponieważ nie tworzą się dogodne warunki do rozwoju bakterii czy grzybów. 

Grafika pochodzi ze strony: http://cieplo-sieciowe.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-cieplo.html?
 

A więc czy zawsze cieplej znaczy lepiej?